Pohreb

"Cirkev, ktorá ako matka sviatostne nosila kresťana vo svojom lone počas jeho pozemského putovania, sprevádza ho aj na konci jeho cesty, aby ho odovzdala do Otcových rúk." (KKC 1683)

Pohrebnými obradmi Cirkev vyprosuje zomrelým duchovnú pomoc a vzdáva úctu ich telu ako chrámu Ducha Svätého a súčasne živým prináša útechu nádeje. Cirkev nástojčivo odporúča, aby sa zachovával nábožný zvyk telá zomrelých pochovávať; nezakazuje však kremáciu, ak nebola zvolená z dôvodu odporujúcim kresťanskému učeniu (porov. KKP kán. 1176).

Cirkev prináša za zosnulých veľkonočnú Eucharistiu ako Kristovu obetu, čo najviac pomôže našim zosnulým v očistci. Kresťanský pohreb má mať nádych veľkonočného tajomstva. „Lebo ak sme s Kristom zrástli a stali sa mu podobnými v smrti, tak mu budeme podobní aj v zmŕtvychvstaní“ (Rim 6, 5).

AKO POSTUPOVAŤ?

• Nahlásenie pohrebného obradu je nutné vykonať osobne na farskom úrade alebo po sv. omši v kostole.
  • K nahláseniu pohrebného obradu je nutné priniesť so sebou List o obhliadke mŕtveho vystavený lekárom.
  • Pochovať je možné po 48 hodinách. Ak niekto požiada z rôznych dôvodov o pochovanie skôr, tak len s povolením lekára. Toto povolenie vydáva lekár, ktorý koná ohliadku.
  • Svätá omša za zosnulého býva v kostole pred pohrebným obradom, ktorý sa koná na miestnom cintoríne alebo v inom dohodnutom termíne.